Af Örgütü’nden Çarpıcı Afrin Raporu

Uluslararası Af Örgütü’nün (Amnesty International) Afrin’de TSK işgalinin ardından yaşananlarla ilgili hazırladığı raporda çarpıcı sonuçlar göze çarpıyor.

Raporda evlerin yağmalandığı, yerli halktan insanların keyfi olarak tutuklandığı, okullara el konulduğu ve çocukların okula gidemediği vurgulandı.

Raporda şu detaylara yer verildi:

Raporda, Kürt nüfusunun yoğunlukta olduğu Afrin’de evlerin yağmalanması, keyfi tutuklamalar, işkence ve sivillerin ortadan kaybolması gibi ağır insan hakları ihlallerinden Türkiye’nin destek verdiği silahlı grupların sorumlu olduğu iddia edildi. Raporda, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) söz konusu ihlalleri “görmezden geldiği” vurgulandı. Afrin’de vahşetin ağırlıklı olarak Suriyeli silahlı gruplar tarafından uygulandığı belirtilen raporda, Türkiye’nin de bu grupları silahlandırdığına dikkat çekildi.

‘Okulları aldılar’

Af Örgütü, Afrinlilerle yaptığı görüşmeler sonucu hazırladığı raporda söz konusu silahlı grupların okulları işgal ettiğini ve kentte binlerce çocuğun okula gitmesinin engellendiğine yer verdi. Raporu hazırlarken, Temmuz ayında Türk hükümetine iddiaları soran Af Örgütü, taleplerine bir yanıt verilmediğini belirtti. Uluslararası Af Örgütü Ortadoğu Araştırma Direktörü Lynn Maalouf, açıklamasında, “Türk güçlerin kontrol etmediği Suriyeli silahlı grupların kaos yaratmaya devam ettiğini” söyledi. Afrin’de sorumlu olan Türkiye’nin bölgenin refahı ve hukuki düzenin tesis edilmesinden sorumlu olduğunu ifade eden Maalouf, “Türkiye zaman kaybetmeden desteklediği grupların şiddet eylemlerine son vermeli, sorumluların hesap vermesini sağlamalı ve Afrinlilerin hayatlarını yeniden kurmasına yardımcı olmalıdır” dedi. Maalouf, Türk güçlerinin bu görevlerini yerine getirmediği eleştirisinde bulundu. Uluslararası Af Örgütü, Şubat ayında da Afrin’deki sivillere yönelik bir rapor yayınlamış, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Suriye Halk Savunma Birlikleri’nin saldırılarında sivillerin de hedef olduğu suçlamasında bulunmuştu. Türkiye, 2018 yılı Ocak ayında Özgür Suriye Ordusu’nun üyeleriyle birlikte Afrin’de “Zeytindalı Harekatı” adında bir operasyon düzenlemişti. TSK, Mart ayında Afrin’de kontrolün sağlandığını açıklamıştı.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...