ABD’nin yeni “Terörle Mücadele Stratejisi” açıklandı; İran detayı ve dikkat çeken 6 madde

ABD Haberleri – ZERnews: ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin yeni “Terörle Mücadele Ulusal Güvenlik Stratejisi”ni onayladığı belirtildi.

Konu hakkında yazılı bir açıklama yapan Başkan Trump, “Suriye ve Irak’ta IŞİD’i büyük oranda ortadan kaldırdık. Aynı zamanda İran Devrim Muhafızları ve İran’ın bölgesel güçlerine destek veren ABD’nin İran ile yaptığı berbat bir anlaşmaya son verdim” açıklamasında bulundu.

ABD Başkanı Trump, bugün ülkesinin yeni “Terörle Mücadele Ulusal Güvenlik Stratejisini” onayladığını söylerken, “Benim liderliğim altında ABD teröre karşı mücadeleyi artırmıştır” dedi. Trump, ABD’nin yeni ulusal güvenlik stratejisi hakkında yaptığı yazılı açıklamada, “Benim liderliğim altında ABD teröre karşı mücadeleyi artırmıştır. Koalisyon ortaklarımızla birlikte Suriye ve Irak’ta IŞİD’i büyük oranda ortadan kaldırdık. Aynı şekilde, İran Devrim Muhafızları ve İran’ın bölgesel güçlerine destek veren ABD’nin İran ile yaptığı berbat bir anlaşmaya son verdim. Ayrıca, savunma konusunda ülkemizin ordusunu yeniden yapılandırmak için bütçeyi düzenledim” dedi.

Trump’ın onayladığı raporda özellikle İran’a karşı kullanılan sert dil dikkatlerden kaçmazken, rapor özellikle 6 madde üzerinde yoğunlaştı. Raporda, “Teröristlerin ideolojik olarak kaynaklarına inmek, teröristleri kendilerinden destekleyen kaynaklarından uzaklaştırmak, ABD’nin terörle mücadele araçlarının modernleştirilmesi, Amerikan altyapısının korunması ve büyümesini sağlamak, radikalleşmenin önüne geçilmesi, terör gruplarına katılımı engellemek ve uluslararası ortaklarla terörle mücadelede ortak noktaları arttırmak” maddeleri dikkat çekti.

Başkan Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ise ABD’nin yeni stratejisi hakkında Beyaz Saray’da basın toplantısı gerçekleştirdi. Bolton, “Karşı karşıya olduğumuz terörist ideolojinin farkındayız ve Başkanımız da karşı karşıya olduğumuz ideolojik tehlikenin farkında olmadan terörizmle başa çıkamayacağımızın farkındadır” dedi. Bolton ‘tehlike’ olarak gördükleri temel ideolojiler hakkında, “Bütün tehlike içeren ideolojilere bakıyoruz. Sadece Sünni ideolojilere değil, fakat 1979 İran İslam Devrimi’nden etkilenen ideolojilere de bakıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...