ABD’den yeni Menbic açıklaması

Menbic Haberleri – ZERnews: ABD Savunma Bakanı James Mattis, ABD ve Türkiye’nin Menbic’te yakında başlatmayı planladıkları ortak devriye görevi öncesinde birlikte eğitimlere başladığını duyurdu.

İki ülke geçen Haziran ayında vardıkları Menbic yol haritası kapsamında Menbic’te koordineli ancak birbirinden bağımsız devriyeler gerçekleştiriyor. Yol haritasında eğitim safhasının tamamlanmasından sonra da ortak devriyelerin başlaması öngörülüyor. Türkiye geçen ay yaptığı açıklamada, ortak devriyeler ve eğitimlerin yakında başlayacağını söylemişti.
James Mattis, “Eğitimler şu anda sürüyor ve bunun nasıl ilerleyeceğini göreceğiz” derken, “Ortak devriyelerin zamanında başlayacağına inanmak için her türlü nedenimiz var. Eğitim programı tamamlanınca bu aşama da olacak” diye konuştu. Türkiye’de verilen eğitimler, ekipmanların taşınması ve iki ülkenin askeri taktikler ve operasyonların nasıl yürütüleceğinin ayrıntılarını görüşmesi nedeniyle planlanandan biraz geç başladığı da belirtiliyor.
Mattis, Türk ordusunun “angajman ve eğitim kurallarını oluşturmada çok yardımcı ve çok profesyonel davrandığını” söylerken, “şu anda orada sahadayız” ifadelerini kullandı.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...