ABD Yaptırımları; İran’dan geri vites

ABD / İran Haberleri – ZERnews: ABD’nin İran’a ilişkin yaptırımları gündemdeki yerini koruyor. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, “Ülkesinin Washington yönetimiyle karşılıklı saygı çerçevesinde müzakereye hazır olduğunu söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran’ın ABD ile müzakere konusunda ön koşulu olmadığını ancak Washington’un Tahran’a saygı duyması gerektiğini ifade etti. Müzakere masasına oturan tarafların birbirlerine saygı duyması gerektiğine vurgu yapan Zarif, “Bizim (ABD ile müzakerede) ön koşullarımız yok ancak görüşmeler için karşılıklı güvenden önce karşılıklı saygı gereklidir” dedi.
İngiltere, Almanya ve Fransa’nın İran’a yönelik ABD yaptırımlarını engelleme çabalarına işaret eden Zarif, söz konusu amacın ABD yaptırımlarını etkisiz kılabilmesi için 2. yaptırım paketinin devreye gireceği 5 Kasım’a kadar ciddi önlemler alınması gerektiğini ifade etti. Zarif ayrıca, ABD yaptırımlarına karşı birçok ülkenin Tahran’la ekonomik ilişkilerini sürdürdüğünü ve yaptırımların üstesinden geleceklerini savundu. 
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...