ABD yaptırımları öncesi İran’a ‘Rusya’ şoku; Biz de durduracağız

Rusya / İran Haberleri – ZERnews: Rus petrol şirketi Lukoil’in üst düzey yöneticisi Vagit Alekperov, Rusya’nın başkenti Moskova’da, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) tarafından Kasım ayında yürürlüğe konacağı beklenen İran yaptırımları hakkında konuştu.

Rus petrol şirketi Lukoil’in üst düzey yöneticisi Alekperov, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları sebebiyle risk almak istemediklerini söylerken, “İran’dan petrol alımını durdurduk” açıklamasında bulundu. İran’a yönelik yaptırımlarla ilgili yoğun bir çalışma yürüttüklerini söyleyen Alekperov, “Durumun netleşmesi için Kasım’dan sonra yaşanacak gelişmeleri bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Lukoil’in uluslararası bir şirket olduğunu söyleyen Alekperov, “Yaptırımlarla ilgili riskler çok büyük ve herhangi bir kısıtlamayı ihlal etmeyeceğiz. İran’dan petrol alımını durdurduk” dedi. Lukoil, küresel petrol üretiminin yaklaşık yüzde 2’sini gerçekleştiriyor. Öte yandan ABD, İran’ın petrol ticaretini hedef alan 2. aşama yaptırımlarını 5 Kasım’da devreye sokacağı biliniyor. Söz konusu yaptırım tarihi henüz gelmeden İran ekonomisinde 2018 yılı içerisinde büyük düşüşler ve daralmalar yaşandı. 
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...