ABD ve Suudi Arabistan’ın suçlamalarına İran’dan sert tepki

ABD / İran / Suudi Arabistan Haberleri – ZERnews: ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr’in İran’a ilişkin açıklamalarına Tahran’dan tepki geldi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, yaptığı yazılı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun, Irak’ın Basra şehrindeki konsolosluk binasında hizmet verilmeyeceği ve herhangi bir saldırıdan İran’ın sorumlu tutulacağı yönündeki ifadelerini “gülünç ve şüphe uyandırıcı” olarak bulduklarını savundu.
ABD’nin, İran aleyhindeki açıklamalarını, “kendi eylemlerinin etkisinden kurtulmak için ortaya attığını” iddia eden Sözcü Kasımi, İran’ın diplomatlara ve diplomatik misyonlara yönelik her türlü saldırıyı kınadığını ifade etti. “ABD, İran ile ilgili asılsız iddialardan vazgeçemedi” diyen Behram Kasımi, Washington yönetimini, Irak hükümetinin kurulması sürecinde plan yapmakla suçladı. Sözcü Kasımi ayrıca Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Cubeyr’in, “Ortadoğu’da barış için İran yayılmacı siyasetini bırakmalı” şeklindeki sözlerine de tepki göstererek, Suud yönetimini “terörizmin destekçisi olmakla” suçladı.
Suudi Arabistan’ın, “radikal” diye nitelendirdiği fikirlerinin ve bu yöndeki propagandasının terörizmin önemli bir kaynağı olduğunu söyleyen Sözcü Kasımi, Riyad yönetiminin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve İsrail lobisiyle ABD Başkanı Donald Trump’ın politikalarına destek verdiğini ve bu ülkelerden aktarılan milyarlarca dolar ile Washington’ın dış siyasetinin, savaşı ve istikrarsızlığı yaymak üzere yönlendirildiğini iddia etti.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...