ABD ve DSM’den ‘ortak devriye’ açıklaması: Devam edecek

ABD ve DSM’den ABD-DSG ortak devriyelerine ilişkin açıklamalar geldi.

ABD’nin (Amerika Birleşik Devletleri) Suriye Temsilcisi James Jeffery, bugün Viyana’da ABD’nin Suriye Politikası konusunda konuştu. Kısa bir giriş konuşmasının ardından telekonferansla gazetecilerin sorularını cevapladı.

Jeffery dün ABD tarafından yayınlanan arama bülteninde üst düzey 3 PKK yöneticisinin kararının yer almasıyla ilgili soruya, “PKK’li 3 ismin aranması konusunda Türkiye’ye haber verdik. PKK bizim için terörist bir örgüttür. YPG konusunda aynı düşünmüyoruz. IŞİD ile mücadele konusunda YPG DSG’nin bir parçası ancak Türkiye’ye tehdit oluşturmayacak şekilde hareket etmelerini sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

James Jeffery, DSG ile Menbic’de ABD ordusunun ortak devriyenin devam edeceğini söyledi.

Öte yandan konuya ilişkin bir açıklama da DSM’den (Demokratik Suriye Meclisi) geldi. Sputnik’e konuşan Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) siyasi kanadı olan DSM Yöneticisi Gelo İsa, “Sınırdaki ortak devriyelerin gerginliğin bitmesine kadar devam edeceğini” belirterek, “ABD’nin konuyla ilgili net bir tavır takınması gerektiğini” söyledi. İsa şöyle konuştu:

“Ortak devriyeler gerginlik bitene kadar sürecek. Sınırdaki durum sakinleşir ise devriyeler o zaman biter. Sınırda son yaşanan gelişmelerle ilgili ABD’nin tavrı net olması gerekiyor. Bunu istiyoruz. ABD diyor Türkiye bizim dostumuzdur. Kuzey Suriye de bizim dostumuzdur. Her gün bize yönelik müdahaleler oluyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Konuyla ilgili ABD ile sürekli görüşüyoruz. Önümüzdeki günlerde ABD’nin konuyla ilgili tavrı belli olmalıdır.”

Ayrıca konu hakkında Kobani Kantonu Yöneticisi Fethi Mıhemed de şöyle konuştu:

“ABD askerleri Tel Abyad doğusu ve Kobani batısında devriye turları atıyor. Sınırda devriye turlarının atmasıyla ilgili ABD ile daha önce aramızda anlaşma vardı. Daha önce de sınırda devriye turları atılıyordu ama bu kadar yoğun değildi. Son birkaç gündür yaşanan gelişmelerle ilişkin sınırımızda ABD ile DSG güçleri devriye turları atıyor. Şimdi sınırda her gün ortak devriyeler atılıyor.”

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...