ABD’den Menbic ve Türkiye açıklaması: Araçlar Ankara’ya ulaştı, yakın zamanda…

ABD Savunma Bakanlığı (PENTAGON) tarafından yapılan açıklamada; “Yakın zamanda Menbic’de Türkiye ile ortak devriye görevlerinin ifa edileceğini, bunun için gerekli hazırlıkların yapıldığını” söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı James Mattis ise açıklamasında “Türkiye Savunma Bakanı ile telefon görüşmesi yaptım. Eğitim araçları Ankara’ya ulaştı, yakında (Menbic’de) ortak devriyelere başlayacağız.” dedi.

Türkiye Kürt güçlerinin Menbic’den çekilmesini Afrin’deki gibi ÖSO’nun Menbic’e girmesini talep ediyor. ABD’nin ikna olma ihtimaline karşı Kürt dostu Fransa askeri birliklerini Menbic’e sevkederek bu plana engel olmuştu.  Böylece Afrin’ne benzer bir durumun yaşamasına izin vermemişti.

Güvenlik Uzmanı Matio Brodoski ise konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada “Washington net olmayan mesajlar veriyor. ABD Suriye’de kalacak mı kalırsa Kürtler ile güçlü bir müttefik olarak devam edecek mi? Bence böyle bir müttefiklik çok daha iyi olur. Yok eğer ABD Suriye’den çekilecekse Kürtler mecburen bir tarafla anlaşmak zorunda kalacak, çünkü onlar geleceklerini garanti altına almak istiyorlar. Bu yüzden ABD’nin Kürtlerle müttefik olarak devam etmeli daha iyi olacaktır.”

Ortadoğu Araştırmaları Merkezi’nden uzman Charles Liste şöyle diyor: “DSG’nin kentlerdeki yerel yönetim konularında Suriye rejimi ile anlaşması ABD için her zaman daha faydalı olacaktır. Ancak ABD’nin çekincesi DSG’nin Suriye rejimi yapacağı anlaşmasının nereye varacağıdır. Bir soru da şudur: Acaba Suriye rejimi DSG’nin bazı bölgeleri kontrol etmesini izin verecek mi, yoksa o bölgeleri DSG’nin elinden almaya mı çalışacak? Bu sorun ABD’nin bölgedeki varlığının kaderini etkileyecek.”

Irak Kürdistan Bölgesi ve Suriye’deki Rojava bölgelerinde ABD’nin Kürt güçlerine destek vermesi Türkiye tarafından “en büyük sorun” olarak öne sürülüyor. NATO üyesi olan Türkiye bu üyeliğinden faydalanarak ABD ve diğer Batı ülkelerinin Kürt güçlerine destek vermesine engel olmaya çalışıyor. (ZERnews)

ZERnews arşivinden:

YPG ve YPJ sonrası Menbic’in son durumu ve ilginç Abdullah Öcalan detayı

Rojava Haberleri – ZERnews: Demokratik Suriye Güçleri (DSG) şemsiyesi altındaki Halk Savunma Birlikleri (YPG) ve Kadın Savunma Birlikleri (YPJ), Temmuz ayının ortasında Halep kenti kırsalındaki Menbic’den çekilmişti. Bu çekilme Türkiye’nin ısrarıyla gerçekleştirilmişti. Çünkü ABD ile Türkiye’nin amacı, bu kenti ÖSO adı altındaki gruplara teslim etmekti. 
Bu girişime karşı Kürt dostu tek ülke olarak öne çıkan Fransa, askerlerini Menbic’e sevk etmiş, Erdoğan’ın o zaman büyük tavizler karşılığında ikna ettiği ABD’yi bu plandan vazgeçirmişti.
Harita günceldir – Sarı alan: DSG, Peşmerge, YPG, YPJ -Kırmızı: Suriye ve Irak hükümetleri -Siyah: IŞİD, Yeşil: Türk ordusu, ÖSO / El Kaide ve diğer radikal gruplar
Şu an Menbic’te yerli – yerel halk kendi kendini yönetiyor. Buranın yerlisi farklı halklar Abdullah Öcalan’ın ortaya koyduğu felsefe ve yönetim şekli temelinde kenti yönetiyor. Bu bağlamda tüm uluslar kendi dil ve kimlikleri ile güvence altına alınmış durumda.
YPG tarafından hem askeri hem de ideolojik eğitimleri tamamlanan yerli yöneticiler, şehri savunmak, güvenlik ve istikrarı sağlamak için gerekli seviyeye ulaştıktan sonra, daha önce karşılaştıkları zorlukların ve engellerin üstesinden geldiler. 
Geldiğimiz noktada Menbic (Münbic) yönetimi siyasi, askeri, örgütsel ve idari görevleri yerine getirebilme yetisine sahiptir.

Denilebilir ki Menbic’te Abdullah Öcalan’ın düşünceleri, YPG ve YPJ’nin eğittiği yönetim ve askeri güçler duruyor.

MENBİC KENTİ

Menbic ya da Menbij (Arapça: منبج) Halep ilinde Fırat nehrinin 30 km batısında bulunan tarihi Kürt, Çerkes, Türkmen ve Arap kentidir. Ancak önce salt Kürtlerin yaşadığı bu kente, Osmanlılar ve ardından yapay Suriye devleti, Kürtlerin nüfusunu yok etmek için buraya daha çok Arap, Türkmen ve Çerkesler yerleştirdi. Kürtlere yönelik bu demografik imha girişimleri tarihin her sürecinde, tüm Kürt kentlerinde görülmüştür.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...