The news is by your side.

“ABD’nin Suriye’den çıkması, Türk-Rus ilişkilerinde kötüleşmeye yol açabilir, Kürtlerin devri…”

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin Askerlerini Suriye’den çekme kararını değerlendiren Prof. Serhat Güvenç Suriye, Rojava Kürtleri, ABD, Türkiye ve Rusya ilişkilerine değindi. Röportaj videosu haberimizin devamında.

Güvenç konuşmasında ‘Başkomutan Trump’ın dediği olursa bu gelişmenin bölgedeki dengeleri değiştireceğini söyleyen Güvenç, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin yeniden kötüleşebileceğini söyledi.

Hakan Aksay‘ın Gün Olur video söyleşi programında konuk olan Güvenç, Ankara’nın şu ya da bu şekilde Suriye’de uzun süreliğine kendine bir alan yaratmaya çalıştığını, bu durumun ise hem Moskova’nın hem de Şam’ın hoşuna gitmediği kaydetti.

Benzer Haberler
1 484

Güvenç konuşmasına “Türkiye bunun yönetilebilir bir süreç olduğunu düşünebilir. Ama gelişmeler Rusya ile ciddi sorunlar yaratabilir. Diğer taraftan Türkiye’nin Rus S-400 füzelerinden vazgeçmesi ve Amerikan Patriot sistemini ve F-35 uçakları alması için ABD’nin yoğun çabası var. Bu durum Türk dış politikasını yeni bir yol ayrımına götürebilir.” ifadesini kullandı.

Foto: Rusya’nın S-400 füzeleri

ABD’nin Suriye’den çıkmasıyla birlikte zor durumda kalacak olan Kürtlerin Şam rejiminin desteğini almaya çalışabileceğini ama Kobani sonrası düşledikleri gelişmeleri hayata geçiremeyeceklerinin belli olduğunu ifade eden Güvenç, “Suriye’de Kürtlerin devri kapanmasa da inkıtaya uğruyor” dedi.

Video: İşte o röportaj:

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.