ABD’den Rusya’ya ilişkin İdlib açıklaması

ABD / Rusya Suriye Haberleri – ZERnews: Suriye’de Şam Yönetimi’nin Rusya desteğiyle İdlib’e operasyon beklentisi üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir açıklama geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Heather Nauert, ABD’nin Suriye özel temsilcisi olarak atanan James Jeffrey’nin Rusya’nın ABD büyükelçisiyle görüştüğünü ve ABD’nin Suriye’de gerilim dozunun artmasından duyduğu endişeyi ifade ettiğini söyledi. Sözcü Nauert, Suriye’de şiddetin ve gerilim dozunun tırmanması ve bunun sivillere yönelik etkisi konusunda kaygıların Ruslarla paylaşıldığını aktardı.
ABD’li yetkililerden dün Suriye rejimine yönelik kimyasal silah uyarısı yapılmış, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert de “İdlib’de ya da Suriye’nin başka bölgesinde kimyasal silah kullanılırsa ve bu doğrulanırsa hızlı ve uygun şekilde karşılık veririz” şeklinde konuşmuştu. Sözcü Nauert’e “Suriye’de kimyasal silah kullanılacağı yönünde bir beklentiniz mi var?” diye soruldu. Nauert, “Geçmişte Suriye’de rejimin Rusya’nın desteğiyle neler yapabildiğini gördük” dedi.
Basın toplantısında bir gazeteci, İdlib’e olası operasyonun konuşulduğu bir sırada Rusya’nın El Kaide bağlantılı El Nusra’nın kimyasal silah saldırısı hazırlığında olduğu iddiasını sordu. Sözcü, “Daha önce de benzer iddialar gündeme getirdiklerini gördük. Sorumluluğu başka gruplar üzerine atmaya çalışıyorlar, biz buna inanmıyoruz” dedi.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...