ABD-Rusya gerilimine ilişkin Macron’dan ‘Avrupa Ordusu’ çıkışı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD’nin Sovyetler Birliği ile 1987 yılında yaptığı orta menzilli füzelerin kaldırılması anlaşmasından çekileceğini belirtirken, savunmada daha çok kendine dayalı olması için Avrupa Birliği’nin kendine ait gerçek ordusunun oluşturulması gerektiğini savundu.

Macron yaptığı radyo konuşmasında, “ABD Başkanı Trump’ın birkaç hafta önce silahsızlanma anlaşmasından çekileceğini gördüğüm zaman burada kurban kim olacak? Avrupa ve onun güvenliği. Ben abartmıyorum” diye konuştu.
Macron, Avrupa’da 2 dünya savaşı arasındaki dönemle hali hazırdaki siyasi iklimi kıyaslayarak milliyetçiliğin ekonomik ve finansal krizin kıtayı etkilemesinde bir paralellik bulunduğunu ifade etti.
ABD ve Sovyetler Birliği arasında 1987 yılında yapılan anlaşmayla iki ülkenin kara konuşlu orta ve kısa menzilli kara konuşlu balistik ve kruz füzelerinin kaldırılması (INF) anlaşması 500 ile 5 bin 500 kilometre menzilli füzelerin kaldırılmasını öngörüyor. ABD Başkanı Trump, Rusya’nın ortak menzille silahları anlaşmasını ihlal ettiğini ileri sürerek, 20 Ekim’de basına yaptığı konuşmada, ABD’nin Rusya ile yaptığı 31 yıllık nükleer silahlar anlaşmasından geri çekilmeye niyeti olduğunu söylemişti. Trump, “Biz anlaşmayı bitireceğiz ve anlaşmadan çıkacağız” demişti.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...