ABD’den Rojava’ya ilişkin dikkat çeken anlaşma; DSG değil YPG…

ABD / Suriye / Rojava Haberleri – ZERnews: Rojava’da YPG’ye (Halk Savunma Birlikleri) silah ve mühimmatların yanı sıra askeri eğitim veren ABD, artık tıbbi acil müdahale, ilk yardım ve lojistik eğitimi de vereceği belirtildi.

Söz konusu gelişmenin dikkat çeken yanı ise anlaşmanın DSG (Demokratik Suriye Güçleri) ile değil doğrudan YPG ile yapılmış olması…

ABD’nin 2016’dan bu yana YPG’nin de yer aldığı DSG’ye askeri ve ağır silah kullanımı eğitimleri verdiği ve şimdi de muhabere alanlarında yaralılara ön müdahale ve cephe gerisinde ameliyat koşullarının yer aldığı eğitimler için çalışmalara başladı.
Amerikalı sağlık kuruluşları, Qamışlo ve Kobani’de sağlık eğitim merkezleri kuracak. Eğitimleri, zaten bölgede DSG’ye uzun süredir muharebe eğitimi ve sağlık desteği veren Castle International LLC of Arizona USA adlı şirket 3 yıl boyunca verecek. 
ABD’li diplomatların, YPG yetkilileri arasında mutabakat metni imzalandığı da görüldü. ABD’nin Bağdat Büyükelçiği’ne bağlı 4 kişilik bir heyet de Qamışlo’ya geldiği, mutabakatı anlaşmaya çevirdiği, tahsis edilecek bölgeleri gezdiği aktarıldı.
Anlaşma metninde dikkat çeken iki önemli husustan ilki sağlık eğitimi kapsamına alınacak YPG’lilerin menşeinin Suriye olmasının şart koşulmaması durumu. Bir diğer dikkat çeken husus, anlaşmanın DSG ile değil doğrudan YPG ile yapılmış olması… Söz konusu belge şöyle:

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...