ABD resmen duyurdu: DSG ile ortak devriyelere başladık

Pentagon (ABD Savunma Bakanlığı) Sözcüsü Albay Rob Manning, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) kuvvetlerinin, (YPG’nin de yer aldığı) Demokratik Suriye Güçleri’nden (DSG) ortaklarıyla Cuma günü Suriye’nin kuzeydoğu sınırları boyunca güvence devriyelerine başladıklarını duyurdu.

“Cuma günü ABD kuvvetleri, DSG’li ortaklarımızla Suriye’nin kuzeydoğu sınırları boyunca güvence devriyelerine başladı” diyen Albay Manning Türk ve Amerikan askerlerinin Menbic bölgesindeki ortak devriyelerin IŞİD’i kalıcı bir şekilde yenme hedefine odaklanmalarını sağlayacağını belirtti.
Suriye’de tüm tarafların IŞİD’in yenilmesine odaklanması gerektiğini savunan Sözcü Manning, “Bu spesifik devriyeler için düzenlemiş bir takvim veya düzenlilik söz konusu değil; bu devriyeler bize, DSG’li ortaklarımıza ve Türkiye’ye bölgenin güvenliğini sağlama imkanı tanıyacaktır” şeklinde konuştu.
YPG ile Menbic civarında devriye faaliyeti yürüttüğüne ilişkin haberleri de değerlendiren Pentagon sözcülerinden Binbaşı Sean Robertson, bu haberleri yalanlayarak Menbic yakınlarında Türkiye ile yaptıkları devriye dışında başka bir devriye yapmadıklarını söyledi. İstanbul’da Türkiye, Rusya, Almanya ve Fransa arasında gerçekleşen 4’lü zirvenin ardından Türkiye, DSG mevzilerine top atışı yapması nedeniyle geçtiğimiz Cuma günü ABD kuvvetleri DSG’yle bölgede devriye başlatmıştı.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...