ABD’nin PKK liderleri hakkında aldığı karara ilişkin kritik değerlendirme: “ABD Rojava’dan vazgeçmek istemiyor!”

Araştırmacı Mesut Abdülhalik, ABD‘nin üst düzey üç PKK lideri için aldığı karara ilişkin xelk.org haber sitesine değerlendirmelerde bulundu.

Abdülhalik, ABD’nin üç üst düzey PKK liderini yönelik aldığı karara ilişkin, “ABD’nin Türkiye’yi razı etmeye yönelik bir senaryo” ifadesini kullandı.

Dün ABD Dışişleri Bakanlığı PKK’nin üç lideri Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan‘ın bulunduğu yer hakkında kendilerine bilgi verenlere toplamda 12 milyon dolar tutarında bir para vereceğini duyurmuştu.

Abdülhalik, “ABD daha önce bu tür kararları Filistin, Afrika ve Irak liderlerine karşı da almıştı. Fakat bu sefer sadece Türkiye‘yi razı etmek için aldığı öne sürülüyor. Çünkü ABD Rojava‘dan vazgeçmek istemiyor. Bu kararın başarılı olma ihtimali de yok. Özellikle de Demokratların büyük bir başarı elde ettiği böyle bir sürçte” değerlendirmesinde bulundu.

Abdülhalik, “ABD’nin aldığı karar nahoş ve ani bir karardı. Kürt halkı kendisinin terörün kurbanı olduğunu düşünmeli. Niçin adı terör ile birlikte anılsın” dedi.

“Kuzey partileri Marksizmin bazı fikirleri ile kızıl yıldızı bir kenara koyup bir çözüm aramalı” diyen Abdülhalik, “Çünkü bu dönemde hiçbir anlamları kalmadı” dedi.

ABD’nin kararı ABD ile YPG arasındaki ilişkileri etkilemeyeceğini belirten Abdülhalik, “Çünkü ABD Rojava’da birkaç büyük üs kurmuş durumda. Başka bir anlaşma daha yapmaları da mümkün” şeklinde konuştu.

Abdülhalik yanı sıra, “ABD’nin Türkiye’yi razı edip birkaç sorunu aşmak için bu kararı aldığı şeklinde yorumlar var” dedi.

Ne olmuştu?

Dün, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Palmar tarafından yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 3 üst düzey PKK yöneticisinin yerini ihbar edenlere ödül vereceği öne sürüldü.

Yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 3 üst düzey PKK yöneticisi için ‘adalet için ödül’ programı kapsamında, kendilerinin yer bilgilerini paylaşanlara ödül vereceği belirtildi. Açıklamada, Murat Karayılan için 5 milyon dolar, Cemil Bayık için 4 milyon dolar, Duran Kalkan için ise 3 milyon dolar ödül verileceği iddia edilmişti.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...