“ABD, PKK kararında ciddi” diyen Osman Öcalan: Savaşta ısrar edenler tasfiye edilecek

ABD’nin PKK üst düzey 3 yöneticisi Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan’ın yerini ihbar edenlere 12 milyon dolar ödül koyması kararının yankıları devam ediyor. Osman Öcalan, PKK’nin eski siyasetinde ısrar ettiği için ABD’nin PKK yöneticilerine yönelik  karar aldığını ileri sürdü.

Konu hakkında Kurdistan TV’ye konuaşan eski PKK yöneticisi Osman Öcalan, ABD’nin bu kararının göstermelik olmadığını ve PKK içerisinde savaşta ısrar eden yönetimi tasfiye ederek siyasi çözümün önünü açmayı hedeflediğini savundu.

BasNews’te yer alan habere göre, Öcalan ABD’nin bu kararı bölgedeki plan ve projeleri ile paralel olarak aldığını belirterek, “Kürtlerin trajik tarihi PKK ile birlikte devam etti. Ancak ABD’nin bölgeye ilişkin yeni projeleri var. Kürtler artık siyaset yapmayı öğrenmelidir” diye konuştu.

Öcalan’ın PKK’nin sistemini savaş üzerine kurduğu bu yüzden PKK’nin sorunu siyaset yöntemi ile çözemediğini ileri süren Osman Öcalan, bugün HDP’nin ve diğer Kürt partilerinin  siyaset yapması önünde en büyük engelin PKK  olduğunu ileri sürdü.

Öcalan, ABD’nin ödül koyduğu 3 yöneticinin savaş konusunda ve değişmemekte ısrarlı olduğunu belirterek, “ABD bu kararında ciddidir ve uygulamaktan çekinmeyecektir. Eğer PKK yönetimi değişikliğe gitmezse 2 seçenek kalıyor. Ya Cind-ül İslam yöneticileri gibi öldürülecekler, ya da PKK yöneticilerini yakalayıp Türkiye devletine teslim edecektir” iddiasında bulundu. Osman Öcalan, PKK’den yaşanan olayların ciddiyetini anlayıp bir an önce değişikliğe gitmesi çağrısı yaptığını ifade etti.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...