ABD’nin Suriye politikası şekilleniyor; Jeffrey’nin YPG, Esad ve İran açıklamaları

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ABD yönetiminin PKK’nin 3yöneticisinin yakalanabilmesi için ödül koyması, DSG/YPG ile işbirliği ve Suriye’de çözüm süreci hakkındaki soruları yanıtladı. Jaffrey’in açıklamalarında İran ve Esad Rejimi’ne ilişkin ifadeler de yer alırken, ABD’nin Suriye politikasının da netleştiği şeklinde yorumlandı.


“PKK TERÖR ÖRGÜTÜ AMA YPG…”

DW Türkçe’nin haberine göre Jeffrey, “ABD bir yandan PKK’nin üç yöneticisinin yakalanması için ödül koyarken, diğer yandan ABD ve DSG/YPG güçlerinin ortak devriyesi ile ilgili görüntülerde bir formada Öcalan resmi dikkat çekiyor. Bu bir çelişki değil mi? Sizce YPG, PKK’nin uzantısı mı, değil mi?” sorusuna, “PKK ilgili pozisyonumuz net. PKK’yi terör örgütü olarak ilan ettik, ancak YPG için bu şekilde bir karar alınmadı” cevabını verdi. Türkiye’nin güvenlik endişelerini de anladıklarını söyleyen Jeffrey, şöyle dedi:
“Türkiye’nin PYD ve PKK arasındaki bağ hakkındaki endişelerini anlıyoruz. Bu nedenle pek çok alanda çok, çok ihtiyatlı hareket ediyoruz. Türkiye’ye ne yaptığımız, neden Suriye’nin kuzeydoğusunda olduğumuz hakkında bilgi veriyoruz. Türkiye’nin en çok endişe duyduğunu ilettiği Menbiç’te ortak devriye konusunda çalışmalarımız sürüyor. Koordineli devriye yapılıyordu ve yol haritasının geri kalanını PYD’nin Menbic’ten geri çekilmesi öncesinde uygulamaya bakıyoruz.” 

“TÜM TARAFLARLA İRTİBAT HALİNDEYİZ”

ABD’nin PKK yöneticilerinin yakalanması için ödül koyma kararının zamanlamasına ilişkin soruyu ise Jeffrey, “ABD, Türkiye’nin kendini savunma hakkı olduğunu anlayışla karşılıyor. Türkiye’yi farklı yollarla destekliyoruz… Türklerle, YPG, PKK ile ilişkisi hakkında konuşuyoruz. Tüm operasyonlarda elimizden geldiği ölçüde dikkatli olmaya çalışıyoruz” yanıtını verdi. Türkiye’nin son haftalarda YPG hedeflerini vurması ve tırmanan gerilime değinen Jeffrey, “Tüm taraflarla sürekli irtibat halindeyiz” dedi, devam etti:
“Suriye’nin kuzeyinden Türkiye’ye somut bir güvenlik tehdidi olmayacağı konusunda, elimizden gelen herşeyi yapacağımızı garanti edebilmek için çok yoğun çaba içerisindeyiz.”
ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, DSG’ye verilen silahlar konusunda çok, çok dikkatli olduklarını vurgulayarak şunları söyledi: “Sadece hafif silahlar veriyoruz. Bu da zaten neden geçmişte olduğu gibi IŞİD’e karşı başarılı olamadıklarını da açıklıyor. Nedeni onlara ağır silahlar vermiyor oluşumuz.”

“TÜRKİYE İRAN’IN SURİYE’DEKİ VARLIĞINDAN MEMNUN DEĞİL”

IŞİD’i yenilgiye uğratma hedefiyle Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunduklarını aktaran Jeffrey şöyle devam etti:
“Bu önemli bir hedef, Türkiye IŞİD’e karşı koalisyonda yer alıyor. IŞİD, Türkiye’ye İstanbul’daki havalimanı saldırısı dahil, çok büyük zararlar verdi. Bunu yeniden yaptığını görmek istemiyoruz. Politikalarımız hakkında çok yakın istişareler yürütüyoruz. Türkiye bizimle Suriye’de siyasi çözüm bulunmasında mutabık, İstanbul Zirvesi’nin kararlarını destekliyoruz. Türkiye, İran’ın Suriye’deki varlığından memnun değil, Türkiye Suriye rejiminden memnun değil. Türkiye ile aramızda pek çok konuda fikir birliği var.”

“İRAN AYRILSIN İSTİYORUZ AMA ESAD’IN GİTMESİ POLİTİKAMIZIN PARÇASI DEĞİL”

Jeffrey, İran destekli güçlerin Suriye’den ayrılmasını istediklerini belirtti. Jeffrey, buna karşın Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın gitmesinin “Suriye politikalarının parçası olmadığını” öne sürdü.
Esad’ın görevde kalmasının “kendilerini ilgilendirmediğini” iddia eden Jeffrey, ABD için önemli olanın “Suriye hükümetinin yaptıkları” olduğunu iddia etti. İran konusunda uzlaşabilecekleri bir Suriye hükümeti istediklerini belirten Jeffrey, “eğer bu koşulu sağlayabilen bir Suriye hükümeti gösterebilirseniz, o hükümetle anlaşmaya hazırız” diye konuştu. Jeffrey, “nihai amacımız İran destekli güçlerin Suriye’nin tamamını terk etmesi” ifadelerini kullandı. 
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...