ABD’nin PKK kararı ne anlama geliyor?

Salı günü ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Palmar tarafından yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 3 üst düzey PKK yöneticisinin yerini ihbar edenlere ödül vereceği öne sürülmüştü.

Yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 3 üst düzey PKK yöneticisi için ‘adalet için ödül’ programı kapsamında, kendilerinin yer bilgilerini paylaşanlara ödül vereceği belirtildi.

Açıklamada, Murat Karayılan için 5 milyon dolar, Cemil Bayık için 4 milyon dolar, Duran Kalkan için ise 3 milyon dolar ödül verileceği iddia edilmişti.

YEĞEN: BEKLEMEK GEREKİR 

ABD tarafından üç üst düzey PKK lideri hakkında alınan mezkur karara ilişkin K24’e konuşan İstanbul Şehir Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeğen, ABD’nin PKK’li liderlerle ilgili aldığı ‘para ödülü’ kararıyla ilgili şunları kaydetti: 

“Bu, Türkiye ile girilen yakınlaşmayla ilgili ortaya çıkan bir durum mudur, yoksa ABD’nin Suriye’de PYD ile ilişkisinde ortaya çıkan yeni bir durumun işareti midir bilmek şimdilik zordur. İkisi tek tek de söz konusu olabilir, birlikte de. Bunu hakkınca değerlendirebilmek için çok erken. PKK cenahının nasıl bir tepki vereceğini de beklemek gerekir.”

ÖZPEK: TÜRKİYE’YE AÇIK TEKLİF 

ABD’nin PKK liderleri hakkında aldığı karara ilişkin K24’e konuşan TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burak Bilgehan Özpek, ABD’nin PKK’yle YPG arasında ayrım yaptığını ifade etmek için atmış bir adım olabileceğini aktardı.

Bu durumun Türkiye açısından bir sorun teşkil ettiğini ifade eden Özpek şunlara yer verdi:

“Türkiye PKK, YPG ve DSG arasında herhangi bir ayrım yapmadan Suriye’nin doğusuna yönelik bir politika izliyor. Bu durum, ABD için sorunlu bir nokta. Çünkü Suriye ve Türkiye Kürtlerini aynı anda idare etmesi zor bir hal alıyor. Dolayısıyla PKK liderleri için para ödülü vermesi, PKK’ye karşı mesafeli olduğunu ancak DSG’yle çalışmaya devam edeceğini ve ABD için bu iki örgütün birbirinden ayrı olduğunu gösteriyor.”

ABD’nin Türkiye’ye açık bir teklifte bulunduğunu ifade eden Özpek, sözkonusu kararı DSG’yle Türkiye’nin Suriye’de birlikte çalışmaya davet eden bir teklif olarak değerlendirdi.

ÖNEŞ: TÜRKİYE ve DSG MASAYA OTURTULMAK İSTENİYOR 

K24’e konuşan eski Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, ABD’nin kararının, Türkiye ile ABD ilişkilerindeki değişimin bir örneği olduğunu söyledi.

Konunun Suriye ve Rojava ilgili olduğunu ifade eden Öneş, ABD’nin Türkiye’yle Suriye’nin batı yakasındaki gelişmelerle ilgili ilişkileri düzeltmek istediğini ifade etti.

ABD’nin PKK’yi devreden çıkararak Türkiye’nin DSG’yi muhatap almasını ve DSG’yle bir çözüm masasına oturmasını istediğini aktaran Öneş, “Buna dair emareler var. Bu son hamle de bu emarelarden birisidir” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...