ABD’nin İran’a uygulayacağı yaptırımlardan muaf tutulacak 8 ülke belli oldu. İçinde o ülke yok!

İran rejimi davranışlarında değişiklik yapmazsa ekonomik çökmeye uğrayacak diyen ABD Dışişleri Bakanı, ülkesinin İran’a yönelik yaptırımlarını ise “Tahran’a geri adım atmaya yönelik uluslararası eylemler” olarak değerlendirdi.

Düzenlediği basın toplantısında konuşana ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Çin, Türkiye, Japonya, Güney Kore, Hindistan, Yunanistan, İtalya ve Tayvan‘ı geçici olarak İran’a uygulanacak yaptırımlardan muaf tutacağız” dedi.

Sekiz ülkenin bulunduğu liste içinde İran için kritik öneme sahip komşusu Irak bulunmuyor. Iraklı yetkililer daha önce yaptıkları açıklamalarda Irak’ın da muaf ülkeler listesinde olacağını söylemişti.

Pompeo, “İran Irak‘ta silahlı milisleri destekliyor ve bu ülkede eylemlerini artırmakta. Bu yüzden bu yaptırımların Ortadoğu’da dengeleri değiştirmek isteyen İran’a engel olmasını dilerim” ifadelerini kullandı.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ise yaptırımların insani ihtiyaçları kapsamadığını bildirdi.

Mnuchin, “İran davranışlarını değiştirmediği müddetçe uluslararası alanda tecrit edilecek” dedi.

Bugün (05.11.2018) itibariyle ABD İran’ın ekonomisi için hayati öneme sahip petrol ihracatına yönelik yaptırımları uygulamaya konuldu. Uzmanlar yaptırımların uzun sürmesi halinde İran’ın ekonomisinin çökeceğini söylüyor.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...