ABD Kandil’i füzeyle vurmayı reddetti!

Siyasetçi ve araştırmacı Fayeq Gulpi, ABD’nin geçmişte Irak’ta Şiilere karşı yaptığına benzer bir çabayı Kürtlere karşı yaparak onları bölmek istediğini söyledi.

Salı günü ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Palmar tarafından yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 3 üst düzey PKK yöneticisi Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan‘ın yerini ihbar edenlere ödül vereceği ileri sürülmüştü.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan siyasetçi ve araştırmacı Fayeq Gulpi, “PKK geçmişte Türkiye’nin isteği üzerine ABD tarafından terör örgütleri listesine alındı. Şu anki karar da bununla ilgili. ABD Türkiye’nin bazı taleplerini gerçekleştirmek istiyor. Çünkü Türkiye’ye ihtiyacı var” dedi.

Gulpi, “Türkiye‘nin daha önce ABD’den bazı talepleri vardı ama hiçbiri gerçekleştirilmedi. Özellikle Fettullah Gülen’in iadesi ve Demokratik Suriye Güçleri‘ni desteklememe yönündeki istekleri” ifadelerini kullandı.

ABD’nin PKK’ye karşı tavrının farklı olduğuna işaret eden Gulpi, “Fakat ABD’nin şu an yaptığı Türkiye’yi ikna etmek” dedi.

“Kandil PKK’nin elinde olmasaydı ABD’ye karşı savaşan aşırı gruplar oraya yerleşirdi” diyen Gulpi, “Bu yüzden ABD’nin askeri kanadının PKK ile ilişkisi vardı ve hiçbir yerde PKK aleyhtarlığı yapmadı” şeklinde konuştu.

Gulpi, “ABD daha önce Hewraman bölgesinde Ensarul İslam örgütünü füzelerle hedef aldı. O zaman bazı Kürt güçleri ABD’den PKK’yi de vurmasını istedi ama ABD yapmadı. Çünkü ABD’ye göre Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin güvenliği için PKK’nin varlığına ihtiyaç vardı” değerlendirmesinde bulundu.

Gulpi öte yandan şu değerlendirmelerde bulundu: “ABD’nin bu kararla ulaşmak istediği diğer bir hedef ise Kürtleri parçalara bölmek. ABD, Rojava Kürtlerini PKK ve Şiilerden uzaklaştırarak kendi kontrolüne almak istiyor. Bu durum Türkiye’nin amaçlarından bir tanesi. Çünkü bir güç küçüldükçe daha rahat kontrol edebilirsin.”

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...