ABD’nin İdlib planı; Astana’yı fırsata çevirmek…

ABD / Türkiye Haberleri – ZERnews: Rusya’nın desteğiyle İdlib’e yönelik operasyon yürütmesi beklenen Suriye Ordusu’nun bu hamlesine Türkiye ve ABD’nin ne tepki vereceği merak ediliyor.

Habertürk Gazetesi Washington Temsilcisi Serdar Turgut, ABD’nin, Türkiye ile İran ve Rusya’nın anlaşmazlığa dönüşmesini umduğunu ve bu şekilde bir politika izleyeceğini savundu.

Serdar Turgut’un yazısının ilgili bölümü şöyle:

“…Washington’daki birimler İdlib hakkında çözüm üretmeye çalışan Türkiye ile İran ve Rusya’nın anlaşmazlığa düşmesini ve Amerika’nın da bu anlaşmazlık üzerine bir oyun planı kurmasını düşünüyorlar. Amerika’da böyle bir anlaşmazlığın boyutu büyüdüğü takdirde bunun Türkiye’yi, Rusya ve özellkle İran ile karşı karşıya getirmesinin kendilerine bir avantaj sağlayacağını düşünüyorlar.

Bu yüzden Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve ulusal güvenlik danışmanı John Bolton, Rusya ve Suriye rejiminin yapacağı bir askeri harekta destek verirken, durmadan Amerika’nın buna karşı olduğunu açıklayarak kendilerine Türkiye’nin almış olduğu pozisyona yakın bir pozisyon oluşturmaya çalışıyorlar. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun 23 Ağustos’ta Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile yaptığı telefon görüşmesinde, ABD’nin tavrını tekrar vurguladığı belirtiliyor burada.

Washington özellikle üç ülke liderinin, 7 Eylül’de İran’da yapılacak zirvesinin sonuçlarını merakla bekliyor ve o zirvede Türkiye ile diğerlerinin yaklaşımlarındaki farklılığın boyultlarının bir büyük anlaşmazlığa dönüşmesini umuyor…”

YAZININ TAMAMI

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...