ABD Beşar Esad’la pazarlığa oturdu; Washington’un 3 talebi ne?

ABD / Suriye Haberleri – ZERnews: Suriye ile ABD’nin istihbarat yetkililerinin geçtiğimiz Haziran ayında Şam’da görüştükleri belirtildi. 4 saat süren görüşmede Amerikan tarafı Şam’dan üç talepte bulundu.


İlk olarak Hizbullah’a yakın Lübnan merkezli El Ahbar gazetesinin dün ortaya attığı iddia, Esad yönetimini destekleyen bölgesel ittifaktan üst düzey bir yetkili tarafından tayit edildi. İki üst düzey ABD istihbarat yetkilisi de haberi yalanlamadı.
El Ahbar’ın haberine göre; üst düzey ABD’li güvenlik ve istihbarat yetkililerinden oluşan bir heyet, haziran ayında Suriye İstihbarat Şefi Ali Memluk ile görüştü. Görüşme, Şam Uluslararası Havalimanı’nda yapıldı ve dört saat sürdü. ABD tarafının görüşmede 3 talepte bulunduğu kaydedildi. Söz konusu talepler şöyle:

İran güçlerinin Suriye’nin güneyinden çekilmesi; yabancı savaşçılar dahil olmak üzere ülkedeki terörist gruplar hakkında veri sağlanması; Suriye’nin doğusundaki petrol ticaretinde ABD’ye rol verilmesi…

Ali Memluk’un ise ABD ile ilişkiler normalleşene dek güvenlik konularında işbirliği yapmayacaklarını söylediği öne sürüldü. Habere göre, Suriye tarafı aynı zamanda ülkedeki ABD güçlerinin tamamen çekilmesini istedi. Suriye yönetimi sahada destekleyen bölgesel ittifakın üst düzey bir yetkilisi de bu iddiaları doğruladı. Reuters’a konuşan yetkili böyle bir görüşme yapıldığını teyit ederken, El Ahbar’ın haberinin ayrıntılarının da büyük ölçüde doğru olduğunu söyledi.
Reuters’ın görüştüğü iki üst düzey Amerikan istihbaratı yetkilisi ise son iddiayı yalanlamadı. İsim vermeden konuşan yetkililer, “Esad rejiminin üyeleriyle IŞİD’in Suriye’den çıkarılması, Şam’ın kimyasal silah stokları ve kullanımı, Şam’ın veya müttefiklerinin elinde olduğuna inanılan gazeteci Austin Tice’ın durumu gibi konularda diyaloğun sürdüğünü” söyledi.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...