Trump’ın temsilcisi Brett McGurk Berhem Salih’i tebrik etti! İlginç Kürtler, Irak ve İran cevapları aldı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı’nın IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, yeni seçilen Irak’ın Kürt Cumhurbaşkanı Berhem Salih‘i tebrik etti. YNK‘li Berhem Salih meclisteki oylama ile KDP‘li Fuat Hüseyin’i geçerek seçildi. Seçimde KDP ile müttefik olan Iraklı partiler son anda fikir değiştirerek Berhem Salih’e oy verdi.

Konunun arka planı için ZERnews‘te Yazarlar bölümünden Ali Javanmardi‘nin ilgili makalesini okuyabilirsiniz.

Brett McGurk yaptığı resmi açıklamada “Eski dostumuz ve şimdi yeni seçilmiş olan Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’i tebrik ediyorum. Yeni bir ulusal hükümet kurma sürecindeki ilerlemeden cesaret alıyoruz ve Başkan Salih’in Irak’ın tüm insanlarına hizmet etmesini diliyoruz.” dedi.

Sosyal Medya üzerinden Bret MacGurk’a şu cevaplar verildi:

Foto: Brett McGurk ile Berhem Salih

– Hiwa Talabani: “ABD’nin cumhurbaşkanı belirleme konusunda İran etkisinin üstesinden gelmesi için oynadığı çok olumlu rol için teşekkürler!”

– Ayad: “Siz ciddi misiniz? İran yardımı olmadan Barham Salih asla bir cumhurbaşkanı olamazdı. Kasım Süleymani (İranlı general) hem YNK (KYB) hem de Irak hükümetini kontrol ediyor ve istediği her şeyi yaptırıyor. ABD ise İran ‘ın sözde Irak ülkesindeki nüfuzunu görmezden geldi.”

– Convern Kurd: “Umarım Irak ‘ın bir parçası olarak Güney Kürdistan dahil değildir. Boris Johnson’dan sonra seni en çok sevmeyenler Kürtler.”

– DenizGezmiş68: “Bütün dostlarınız biz Türklerin düşmanı. Eski dostun (Türkiye) tebrik etmiyorsun. Ortadoğudaki yeni oyun figürünüzü tebrik ediyorsun. Ama oyun kumandası çok yakın zamanda bizim elimize geçecek.”

– Gazawan İsmail: “İran bu turu Amerika’ya karşı kazandı. Önümüzdeki 4 yıl siz ile İran arasındaki savaşla geçecek ve kurban Iraklılar olacak. 2022’de kimin kazanacağını bilmiyorum ama Iraklılar için yeni kan dökücüler arasında paylaşım olacak. Müttefik sizin için çalışanlar demektir. Biz Iraklıların talebi bu değil, başka şeyler.”

– Adi İzhak “Neden Irak’a bağlı olarak yaşamak isteyen Kürtleri destekliyorsun? Irak’ta yaşamak isteyen Kürtler senin çıkarına değildir.”

– Barzanji: “Bir yıl içinde partisini terketti, yeni bir parti kurdu. Sadece koltuğu kapmak için herşeyi yaptı. Arkadaşlarını bırakıp geri döndü. Şu andan itibaren ona “Berhem Kursi” yada “Koltukçu Berhem” diyebiliriz.”

– Ayad: “Irak üzerindeki tam kontrolü için İran’ı tebrik etmelisiniz. İran’ın yardımı olmadan Berhem Salih asla kazanamazdı. Artık “Eski dostunuz Berhem Salih’i” unutmalısınız çünkü şu andan itibaren Bağdat ‘ta başka bir İranlı hizmetçi olarak hizmet edecek.”

– Muhammed S. İsmail: “(Siz ABD’nin) Onu desteklemeye karar verdiğinizi biliyordum ve cumhurbaşkanı olacağına emindim.”

– Kovan: “Irak’ın yeni Cumhurbaşkanını kutluyorum. Tabii ki Berhem Salih yeni bir Irak inşa edecek ve bize geçmişten daha iyi bir yaşam sunacak. Bunun için başarı olacağını umut ediyoruz.”

– Ahmad Chalaby: “Bu konuda senin rolünü unutmayacağız.”

– Gona: “Büyük çaba harcadın, seni tebrik ederim.”

– Muhammad:  “ABD ve İran’ın ortak çıkarlarına hizmet etmesinde başarılar dileriz” demeniz daha iyi.

– Aram Sally: “O sizin tarafınızdan seçildi, Irak parlamentosu seçmedi.”

– Azeem: “ABD eve Irak’ın Irak’ı yönettiğini sanmıyorum, Irak’ı yok ettiniz.”

– Tu Papa: “Ne yaman bir yalancı. Bu adam YNK (KYB)’den ayrılarak yeni bir parti kurdu. YNK’den Cumhurbaşkanlığı teklifini alınca takipçilerini bırakarak döndü. Oldukça güvenilir bir adammış(!)”

– Sami Sdqi: “Sen ve Kasım Süleymani=?, Başkan Mesut Barzani:  ✌️”

– Miradlordoğlu: “İkiniz de yakışıklısınız ama siz daha fazla”

– İsyan Devrim: “Brett, seni aptal, yine kaybettin, çok yakında anlayacaksın! ???”

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...