“ABD, ABD’lileri hedef alan isimleri terör listesine almalıydı!”

Bazı uzmanlar ABD’nin PKK liderlerine yönelik aldığı kararın, Türkiye’nin Kürtlere ve ABD’ye karşı olan düşmanlığını engellemeyeceğini düşünüyor.

ABD geçen salı günü PKK’nin öncü kadrolarından Duran Kalkan, Murat Karayılan ve Cemil Bayık‘ın yerlerini ihbar edenlere toplamda 12 milyon dolar tutarında ödül vereceğini ileri sürmüştü.

ABD daha önce Türkiye‘nin isteği doğrultusunda PKK’yi terör listesine almıştı. Türkiye ABD’den aynı şekilde YPG’yi de terör listesine almasını istiyor. Fakat en son ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey yaptığı açıklamada ABD’nin YPG’yi terör örgütü olarak görmediğini söylemişti.

Bazı uzmanlar ABD’nin bu kararı Türkiye’yi DSG gibi PKK dışındaki diğer güçlere karşı olan tutumundan vazgeçmesini sağlamak için aldığını belirtiyor. Fakat bu kararın Türkiye’nin YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu DSG‘ye karşı olan hasımane tutumunda herhangi bir değişiklik yapmayacağı ifade ediliyor.

Kürdistan meselesi konusunda uzman David Romano, “ABD’nin PKK liderlerine yönelik bu tuhaf kararı Türkiye’nin ABD’ye karşı olan hasımane tutumunda bir değişiklik yaratmayacak” dedi.

Türkiye’nin ABD’ye karşı olan hasımane tutumunun AKP‘nin iktidara geldiği 2003 yılına dayandığını vurgulayan Romano, “ABD, ABD’lileri hedef alan isimleri terör listesine almalıydı. PKK hiçbir zaman ABD’lileri hedef almış değil” diye konuştu.

Bir diğer uzman Aliza Marcus, Twitter hesabında ABD’nin mezkur kararına ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Türkiye bu karara rağmen ABD’nin DSG’ye yardımda bulunmamasına yönelik olan isteğini sürdürmeye devam edecek. ABD bu kararla zaman kazanmaya çalışıyor olabilir” ifadelerine yer verdi.

ABD’nin bu kararıyla Türkiye’nin Suriye Kürtlerine yönelik yaptığı baskıyı azaltmaya çalıştığını öne süren Marcus, kararın ABD’nin YPG’ye yönelik tutumunun değişmediğini gösterdiğini savundu.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...