ABD 17 yıldır yanlış bilgiler paylaşmış; Taliban’ın ezici üstünlüğü…

ABD / Afganistan Haberleri – ZERnews: ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times, ABD’li yetkililerin 17 yıldır (2001 yılından bu yana) Afganistan’daki durumun ilerleyişine ilişkin abartılı ve yanlış raporlar yayımlayarak, kamuoyunu yanlış yönlendirdiğini öne sürdü.

AFGANİSTAN’DA HÜKÜMETİN HAKİMİYET KURDUĞU ALAN YÜZDE 56 DEĞİL

ABD’nin, Afganistan Hükümeti’nin ülkede yüzde 56’lık bölümünü kontrol altında tuttuğunu ileri sürdüğüne vurgu yapılan haberde, bunun aksine hükümetin sadece yüzde 29’luk bir kısmı kontrol ettiği savunuldu.

HARCANAN PARA MARSHALL PLANINDAN FAZLA

Afganistan’daki çatışmalarda 2 bin 200 ABD askerinin öldüğüne ve ABD’nin Taliban ile mücadele ve ülkeyi yeniden inşa etmek için 840 milyar dolar harcadığına değinilen haberde, bu sayının İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Avrupa’nın yeniden inşası için Marshall Planı çerçevesinde harcanandan daha fazla olduğu da vurgulandı. Bu yatırımın ABD’lilerin tepkisini çektiğine, bu sebeple ABD Yönetimi’nin Taliban’ın yenildiği şeklinde bir tablo çizdiğine değinilen haberde, halka yansıtılanın aksine, 2017’den bu yana Taliban’ın ABD’nin işgalinden beri en fazla Afgan toprağını elinde tuttuğu belirtildi.

ORTALAMA YAŞAM SÜRELERİ

Haberde, ABD’nin sadece savaşın ilerleyişi konusunda değil, Afganistan’daki yaşam koşulları konusunda da yanlış bilgiler paylaştığı aktarıldı. ABD’nin 2010’da yayımladığı bir raporda, Afganların ortalama yaşam süresinin 63 olduğunun belirtildiği haberde, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 2009’daki raporunda bu ülkede ortalama yaşam süresini 48 olarak verdiği, küçük yaştaki çocukların ölüm oranının yüksek olduğu kaydedildi. Ayrıca ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı’nın (CIA) geçen yılki raporunda da, Afganlıların yaşam süresinin 51 olduğunun belirtildiği aktarıldı.

Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...