The news is by your side.

Abadi ile iş tutanlar haindir

Başkan Mesud Barzani’nin Basın Ofisi’nden yapılan açıklamada, “Abadi’nin sert tutumlu olarak tanımladığı taraflar Kürdistan halkı için samimi ve vatanseverdirler. Abadi ile işbirliği içinde hareket edenler vatan hainidirler” ifadelerine yer verildi.

Haydar-Abadi

Irak eski Başbakanı Haydar Abadi, 23 Mart’ta Dicle TV’de katıldığı programda Kürdistan halkı, Peşmerge Güçleri ve Kerkük’e ilişkin gerçeği yansıtmayan bazı açıklamalarda bulunmuştu.

Başkan Barzani’nin Basın Ofisi’nden bugün Abadi’nin konuyla ilgili söylemlerine yazılı açıklamayla sert bir yanıt verdi.

Benzer Haberler
1 109

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Irak Parlamentosu’ndaki fraksiyonlardan birinin lideri olan Haydar Abadi, 23 Mart 2019’da Dicle TV’deki bir programda maalesef Kürdistan halkı, peşmerge ve Kerkükle ile ilgili yerinde olmayan bazı açıklamalarda bulundu. Bu açıklamaları Irak seçimleri sonrasında Kürdistan Bölgesi ile Bağdat arasında ortaya çıkan olumlu havayı şahsi çıkarları için bozmak niyetiyle ile yaptı.

Irak bileşenleri seçimlerde, iç savaş çıkarmak, ortak yaşamı yok etmek isteyen ve Kürdistan halkına karşı kin besleyen, Anayasayı çiğneyen, Kerkük ve Tuz Hurmatu’da suç işleyen Abadi ve diğerlerini cezalandırdı. Aynı zamanda Kürdistan halkı Kürdistan Parlamentosu Seçimleri’nde peşmerge ile dayanışma göstererek Kürdistan’ı savundu.

Abadi, Kürdistan halkı ve peşmergeye karşı vefasızdı. Eger peşmerge olmasaydı onun gibi birisinin gözü hiçbir zaman Musul’a ilişemezdi ve Musul’da IŞİD’e karşı başarıyı çalarak bu başarıyla hava atamazdı.

Kürdistan halkı yönüyle, Abadi’nin sert tutumlu olarak tanımladığı taraflar samimi ve vatanperwerdirler. Abadi ile işbirliği içinde hareket edenler vatan hainidirler. Bizim için önemli olan Kürdistan halkının düşünceleridir. Kin besleyenlerin değerlendirmelerinin hiçbir değeri yoktur.

Kürdistan Peşmerge Güçleri nasıl şer odakları ve önceki rejimlerin rüyalarını mezara gömdüyse aynı şekilde Abadi’nin sinsi planlarını da kahramanca gömdü. Abadi’nin kendisi de peşmergenin kendisi ve planlarının başına ne getirdiğini biliyor. Bütün taraflar, Irak’ta yeni bir durum ortaya çıktığını ve şer odakları, bencil ve yasaları çiğneyenlerin bu süreçte rolünün olmaması gerektiğini iyi bilmeli. Yeni dönem sorumluluk, ortak yaşamı güçlendirme, eşitliğin sağlanması, uzlaşı ve denge  dönemidir.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.