3 yıl aradan sonra ilk kez; Türkiye’nin AB’den 3 beklentisi ve 3 engel

Avrupa Birliği / Türkiye Haberleri – ZERnews: Türkiye’nin AB’ye (Avrupa Birliği) katılım süreci mekanizması Reform Eylem Grubu 3 yıl sonra bugün ilk kez toplanıyor.

Söz konusu toplantının gündeminde ise, “siyasi kriterler ile yargı ve temel haklar ve adalet, özgürlük ve güvenlik başlıkları kapsamında gerekli reformların etkin bir şekilde uygulanması” konuları yer alıyor. Dışişleri, Adalet ve İçişleri bakanlarının katılımıyla gerçekleştirilecek toplantıda yargı, temel haklar, adalet, özgürlükler ve güvenlik alanlarında hükümetin gerçekleştireceği reformlar ele alınacak.

2014’e kadar Reform İzleme Grubu (RİG) adıyla görev yapan grup, 2014 sonundan itibaren REG’e dönüşmüş ancak Ankara-Brüksel ilişkilerinin bozulması nedeniyle 11 Aralık 2015’ten bu yana hiç toplanmamıştı.
BBC Türkçe’nin haberine göre, Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat hakkının tanınması, Türkiye’nin başlıca beklentilerinden biri. Bunlarla birlikte Türkiye-Avrupa Birliği ile ilişkilerin her alanda canlandırılması da, gündemin ön sıralarında.
Türkiye’nin bu süreçte AB’den üç temel beklentisi olduğu biliniyor. 3 beklenti şöyle:
Katılım müzakerelerinin yeniden başlatılması yani müzakere başlıklarının açılması; gümrük birliğinin güncellenmesi için müzakerelerin başlatılması ve Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat hakkının tanınması.
Türkiye-AB ilişkilerini yakından takip eden uzmanlar ise katılım müzakerelerinin önünde 3 temel engel olduğunun altını çiziyor. Söz konusu 3 engel ise şu şekilde:
Türkiye’nin demokratikleşme ve insan hakları açısından bozulan sicili ve artık siyasi kriterleri karşılamaktan uzaklaşması; güçler ayrılığı ilkesini ortadan kaldıran cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmiş olması ve başta Fransa olmak üzere birçok AB ülkesinin Türkiye ile başka türlü bir ilişki kurulmasını öngören bir politikayı benimsemiş olmaları.
Yorumlar
Yükleniyor...

ZERnews daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezler kullanır. ANLADIM Daha fazla oku...